Határtalanul

Határtalanul

 

             

 

 

Tanulmányi kirándulást szerveztünk a hetedik évfolyamos tanulóknak

Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában
Szlovénia és Horvátország
2024. június 3-7.
Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2023/1-000951

Képek: https://www.illyes-heviz.hu/galeriak/hatartalanul2024

5 nap, 4 éj a Határainkon túl

2024. június 3. és 7. között lehetőségünk volt egy pályázat keretén belül magyar történelmi és kulturális kincsek nyomába eredni Szlovéniában és Horvátországban.

Az utazáson a hetedik évfolyam vett részt- Zsuzsa néni, Anna néni és Norbi bácsi vezetésével. A pályázatot, ahogy az előző években is, a Magyar Állam írja ki, az állam teljes egészében állta a kirándulásunk költségét.

Az utazásunk célja az volt, hogy felkeressük a történelmi emlékhelyeinket az Őrségben, a hetési tájegységen és a Muravidéken. Kulturális, történelmi és épített értékeinknek nyomába eredjünk Horvátországban. Muraköztől egészen az Adriáig követtük a magyarság történelmi és kulturális lábnyomait, megismerkedtünk a határon túli magyarokkal, azok sorsával az adott régióban és felfedeztük a Zrínyi, Rákóczi, Frangepán család gyökerének fészkeit a történelmi Délvidékünkön.

Lássuk a részletes programot:

Az első nap, hétfőn az iskola elől indultunk reggel nyolckor. Az utazásunkat világ legnyugodtabb sofőrje, János bácsi és az idegenvezetőnk, Kati néni tette színesebbé.

Első állomásként Lendva város központjával ismerkedtünk. Útban a kastély felé bekukkantottunk a Szent Katalin plébániatemplomba, mely mellett találjuk a Szent István szobrot, tőle nem messze pedig a Makovecz Imre által épített kultúrpalotát, a helyi közösség kiemelkedő központját

Majd megtekintettük a Bánffy-Esterházy kastély kiállítását. Benne találjuk Zala György alkotásainak miniatűr másait, valamint a híres hetési tájegységre jellemző viseletet és használati tárgyakat. Ezután látogatást tettünk a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézetben. Megismerkedünk a helyi magyarság történetével. 2. Számú Kétnyelvű Általános Iskola. Lendván diákokkal találkoztunk. A 7-8 osztály tanulóival ismerkedünk meg. Bemutattuk egymásnak iskoláinkat, településeinket, híres embereket lakóhelyünkről. A Lendva környéki magyarság kiemelkedő alakja, Soós Mihály, Miska bácsi az intézmény vezetője mesélte el nekünk, milyen a szlovéniai magyarok helyzete és élete, lehetőségei és kilátásai.

Majd felkapaszkodtunk a lendvai szőlőhegyre, ahol felkerestük a Szentháromság kápolnát, melyben Hadik Mihály törökverő hadvezér múmiája is megtalálható.  Itt egy kedves, idős hölgy előadásáből megismerkedtünk a helyi kisebbség és közösség életével. A templom mellől csodálatos kilátás nyílik a környékre, három ország látóhatárát pásztáztuk. Megérintettük az energiát sugárzó követ is.

Hegyről lefelé menet a busz a kilátó felé kanyarodott, melyet természetesen megmásztunk, a fittebbek gyalog, a kevésbé sportosak pedig lifttel. Útközben feltűnően sok szarvasbogárral találkoztunk, így aztán mentőakciót is végrehajtottunk. Néhány bogárkát visszahelyeztünk a zöld természet lágy ölére. Tanáraink a helyi specialitást is beszerezték, ami a GIBANYICA!

Majd a történelmi nyugat-dunántúli Őrvidék középkori emlékeinek egyik kiemelkedő települése következett: nevezetesen Bántornya. Itt a Bánffy-családhoz fűződő Árpád-kori templomot látogattuk meg, melyen román és gótikus stílusjegyeket egyaránt fellelhettünk, falain Aquila János gyönyörű freskóit láthattuk, köztük a Szent László legendát is.

Ezt követőleg a Dobronak település határában található Bakónaki-tóhoz mentünk, amely mentén sétát tettünk az energiavonalak mentén. A tónál energiapark működik, ahol különböző szervi bajokat lehet orvosolni. Ezek az energiavonalak a közeli erdőben megbújó Szent Vid forráshoz, és a felette lévő Szent Vid kápolnához vezetnek. Előtte napokban sok eső volt, így mindenki féltette a márkás cipőjét, de nem volt mentség. Besároztuk a cipőinket a csúszós talajon, de megérte. A forrásnál vízzel feltankolva és megújultan, tele energiával vágtunk neki a következő, egyben az aznapi utolsó kalandnak.

A nap fénypontja következett. A Muravidék talán legismertebb parasztgazdáihoz, a Passero család tagjaihoz látogattunk el Mezővár faluban. A szőlőműveléstől kezdve a lekvárkészítésig sok mindennel foglalkoznak, de igazán a csokoládé különlegességeiről híresek, melyeket saját alapanyagaikból készítik. Meg is kóstolhattunk érdekes csokifajtákat, melyekkel aztán itthon szüleinket is megajándékoztuk.

Útban a szállásunkra a mi fáradhatatlan Kati nénink meglepett minket egy Deák Ferencnek állított emléktáblánál tett villámlátogatással is.

Végre megérkeztünk a szállásra, ami Magyarországon, Csesztregen volt. Házigazdánk Viktor bácsi már várt minket kutyusával Pannival. Vacsora bolognai spagetti volt, csak éppen penne tésztából. Sajnos esett az eső, így a szuper udvart nem tudtuk kihasználni.

2. nap -Másnap reggel fél 7-kor ébresztő! 8-kor indulás.

Rövid taktikai megbeszélés után Közép-Európa legnagyobb orchidea farmjára látogathattunk, a Dobronak határában megépült Trópusi kertbe, ahol különleges egzotikus növényeket találunk Megcsodáltuk a rengeteg növényt és örültünk a kerti játszótérnek.

Battyánfalvára látogattunk, ahol a település névadójának kastélyát néztük meg. (A mai kastély helyén egykor a Széchy család castelluma állott, amely házasság és birtokcsere útján előbb a Poppel, majd a Batthyány család birtokába került. Ez a castellum azonban 1645-ben leégett. Helyére építette 1648 és 1655 között Batthyány Ádám a ma is látható, részben felújított barokk kastélyt).

Majd Muravidék legnagyobb településén, Muraszombaton meglátogattuk azt a várkastélyt, amely a késő középkorban szintén a Széchy család birtokát képezte és kiemelt szerepe volt a nyugati határvidék védelmében. A Széchy dinasztia kihaltával a vár a Szapáryak birtoka lett, ők végezték a barokk átalakításokat rajta. Ma a Muravidéki Múzeum működik benne. Megtudtuk, hogy a babát nem a gólya hozza.

Battyánfalvára látogattunk, ahol a település névadójának kastélyát látogattuk meg, majd Muraszombaton is egy kastélyban berendezett helytörténeti kiállítást, a Muravidéki Múzeumot tekintettünk meg, ahol megtudtuk, hogy a babát nem a gólya hozza.

Majd Felsőlendván megtekintettük Szlovénia legnagyobb kiterjedésű várát, amelynek elődjét még a 13. századi keresztes háborúk idején, a templomosok építették. Később az Amadék, a Széchenyiek, a Nádasdyak, a Szapáryak, végül Trianonig a Széchenyiek birtokolták. Udvarán 7 energiavonal is található, amelyek jótékony hatást gyakorolnak szervezetünkre.

Napunk még nem volt elég fárasztó, így viharfellegekkel a fejünk felett indultunk a hármashatárra. Szerencsére a legrövidebb utat választottuk a viharveszély miatt. Három ország három településének (Felsőszölnök, Türke, Tóka) polgármesterei avatták fel hajdan azt a háromoldalú gúlát, amely nem csupán a trianoni, hanem az 1919-es Saint-Germain-i békediktátumra is emlékeztet. A 384 m magasságban emelt emlékművet körbesétálva 3 országban lépkedhetünk – Szlovénia, Ausztria és Magyarország- ma már vasfüggönymentesen, szabadon.

Végre nyugalom a szálláson. Vacsi előtt foci, büfé, fitnesspark és még sorolhatnám. A legviccesebb a csúszós fű, ahol néhányan bizony padlót fogtak játék közben. A finom vacsi után természetesen Norbi bácsi nem hagyta ki az ír –magyar felkészülési meccset, amit ugyan az utolsó pillanatban elveszítettünk, mégsem bánkódtunk, hisz a takarodó csak a meccs után volt.

3. nap

Harmadik nap reggelén búcsút intettünk Panninak és gazdijának, és a horvát főváros, Zágráb felé vettük az irányt. A buszban egyre csendesebbek lettünk, hisz próbáltuk pótolni az éjszaka lemerült energiáinkat.

A sétánkat a MÁV egykori főépítésze, Paffl Ferenc által tervezett központi vasútállomástól kezdjük. Innen Tomiszlav király lovasszobra mellett elhaladva megtekinthetjük a magyar honfoglalás millenniuma alkalmából átadott pavilon épületet, majd a séta parkban haladva láthatjuk közös történelmi nagyjainak, Zrinyi Miklósnak és Jurisics Miklósnak, Kőszeg védőjének a mellszobrát. Valamint a hangulatos zenepavilont és meteorológiai órát.

Majd meglátogattuk a Káptalandombon emelt székesegyházat, benne a Szent István kápolnával, ahol Szent László koronázási palástját is láttuk volna, ha nyitva lett volna. A 2022-es földrengés óta, amikor a székesegyház épülete is megsérült, felújítás zajlik, így a székesegyház nem látogatható.

A Káptalandombi városrészből átsétáltunk a Felsővárosba, itt ősi ellenségünk, Jellasics szobra mellett a zágrábi zöldség-és virágpiacon keresztül felsétáltunk az öreg kapun át a Szent Márk-térre. Itt található a horvát Szábor, vagyis az országgyűlés, amely a Szent Márk templomra néz, amelyen a Horvátország és Zágráb címerét Zsolnai cserépből rakták ki.

Egy kilátópontról megcsodáltuk a lábunk előtt heverő várost, majd a felvonók menti lépcsőkön visszatértünk a sétáló utcára és a városmagjába. Utunk egy szuper érdekes szűk utcácskán át vezetett, ahol a graffitis falakon elhagyott rágógumik díszelegtek. Nem volt szép látvány!! Ezért is jótanács: a suliban a rágódnak a kukában a helye! Ezt jól jegyezzétek meg! Lábedzés aznapra is kipipálva. Pihenésként lazíthattunk egy órácskát a város magjában. Ki a piacon ki a Mc Donaldsban.

Majd újra útra keltünk, de már tele izgalommal, vajon mi vár ránk a Hostel Esperantoban? Meglepetésünkre terasz, tengerre néző panorámával fogadott minket, csupán 5 perc sétára a hőn áhított hűsítő tengeri jakuzzival. Lepakoltunk gyorsan és azonnal indultunk a strandra, csobbanással hűtöttük le magunkat. Területfoglalásunk nagy szemekkel figyelte az ott bandázó horvát fiúcsapat, akik aztán a csoportképre be is ugrottak/a csoportképen büszkén pózoltak.

Vacsink nagyon változatos volt, bolognai spagetti horvát módra, ezúttal valóban spagetti formában, de más ízkombinációban. De hogy a vacsit is ledolgozzuk, 9-kor esti csobbanást iktattunk be a feszes napi programunkba. Gyors jéghideg vizes zuhanyzás után, ájultan zuhantunk be ágyainkba.

4. nap

Jól kezdődött a nap! A kirándulás fénypontja, 90 perces panoráma hajózás az Adrián. János bácsi, mint a szélvész repített minket a Krk szigeten fekvő Omisajba, ahonnan a hajó csak minket fuvarozott a csodakék tengeren. Némelyek delfineket is véltek a távolban felfedezni, de ezt nem tudjuk képekkel bizonyítani/alátámasztani. Viszont a horvát nép-és popzene gyöngyszemei még ma is itt csengenek a füleinkben, melyek végigkísértek minket a hajófedélzeten.

Ezután a Fiuméhez tartozó Tersattoba látogattunk. A Tersattoi Mária búcsújáró templom kápolnája magyar hadihajók emlékét őrzi. "Az egész magyar hadiflotta itt parádézik a tersattói kápolna belső falán."

Innen felsétáltunk Tersatto várába, amelyet a Frangepánok építettek a 13. században. A városmagba a zarándokok lépcsőin, a tersattói lépcsőkön mentünk le, amely egy könnyű sétának ígérkezett, de kőkemény vádliedzés lett belőle.

Ezután megismerkedtünk Fiume történelmi belvárosával, a korzón található Óratoronnyal, a kikötővel és annak magyar felirataival. Felkerestük a magyar feliratú kikötői bójákat és a Baross emléktáblánál elhelyeztük babérkoszorúnkat.

Lazításként buszra szálltunk és a közeli Abbáziába vagy más néven Opatijába tartottunk, hogy újabb kilométereket rójunk. Abbázia minden villájához gazdag, sokszor nemesi származású magyar családok története fűződik. Sétáltunk a tengerparton a híres, sziklába vájt sétányon. Felkerestük a Hotel Palace Bellevue-t, amely Markusovszky Lajos 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelye volt. Emlékét tábla őrzi.

Majd visszatértünk a szállásra és jutalmul, mert jók voltunk, újra kiadósan megmártóztunk. A nap ragyogott, a víz hívogatott és Norbi bácsi végre sportolhatott, úgy 1-2 kilométert úszkálhatott.

A fárasztó nap után az este a közösségépítésre helyeződött át a hangsúly. A naplemente fényében sminkszalon nyílt az erkélyen. Szuper alkotások születtek. De a képek maradnak elrejtve.

 

5. nap

Indulás haza. Néma csend a buszon. Mindenki alszik. De a program még nem ért véget. Hazafelé is volt két megállónk. Az első Varasdon.

Varasd mintegy 20 évig Horvátország fővárosa volt. Városnézésünk során felkerestük az Erdődyek várkastélyát és sétáltunk Európa talán legszebb barokk belvárosában. Itt találjuk a Megyeházát, a Draskovics Palotát, a székesegyházat és a gyönyörű városházát is.

Majd Csáktornyára látogattunk a Zrínyiek sasfészkébe. Tettünk egy sétát a csáktornyai várnál. Elsétálunk a Szent Jeromos szlavóniai származás szentünk szobrához, a Zrínyi fához, Zrínyi teljes alakos szobrához, a honvédő háború áldozatainak emlékművéhez és a turulmadaras központi emlékoszlophoz.

Zárásként fagyiztunk és elindultunk hazafelé.

Végezetül a 10 legjobb dolgot összegyűjtöttük:

  • fürdés a tengerben

  • az esti bandázások

  • a magyarországi vendégszeretet

  • sok szabadidőt kaptunk

  • minden nap elértük a lépésszámot

  • rájöttünk, hogy boldogulunk idegen nyelvi környezetben is

  • nem történt baj, baleset

  • az idegenvezető nagyon kedves és türelmes volt, akinek mi a drágaságai lettünk

  • nem kellett órákat buszozni, a buszban tudtunk aludni

  • megismerhettük egymást úgy, ahogy itthon sohasem

  • az egész évfolyam összekovácsolódott.

Egy életre szóló élmény volt ez a kirándulás.

 

Hálásak vagyunk az iskolavezetésnek, a Nagykanizsai Tankerületi Központnak, hogy segítették a kirándulásunkat, a kísérő tanároknak, hogy az idejüket áldozták ránk.

 

 

 

A korábbi években: 

 

Technikai és tudományos kincskereső, Csallóközzel és Selmecbányával

 

Utazás időpontja: 2023.05.16.-19. (4 nap, 3 éj)

 

Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2022_1-001234

 

Létszám: 41 (37 diák + 4 kísérőtanár)

 

Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályos diákjai az állam támogatásával osztálykiránduláson vettek részt a fenti szomszédos országok magyarlakta területein.

2023. május 16-19. között lehetőségünk volt egy pályázat keretén belül magyar történelmi és kulturális kincsek nyomába eredni Szlovákiában. 

Az utazáson az egész hetedik évfolyam részt vett Varga Róbert, Szekeres Barbara, Porkoláb Annamária és Bóka Nóra pedagógusok vezetésével.

Utazásunk célja az volt, hogy megtekintsünk a Felvidék technikai és tudományos értékei közül jó néhány nevezetességet: Jókán a cölöpös famalmot, Szimőn a Jedlik Ányos emlékkiállítást, az ógyallai Konkoly-Thege obszervatóriumot és a komáromi erődöt. Ellátogatunk a nyitrai püspökvárba, majd túrát teszünk a gímesi várhoz. Felkerestük a komoly múltra visszatekintő bányavárosokat, amelyek jelentős szerepet játszottak hazánk iparosodásának, polgári fejlődésének előmozdításában.

Képek: https://www.illyes-heviz.hu/galeriak/hatartalanul-2023

 

Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályos diákjai (37 fő, 3 kísérő)  az állam támogatásával osztálykiránduláson vettek részt a fenti szomszédos országok magyarlakta területein.

Elnyert támogatás összege: 

2021. május 23-27. között lehetőségünk volt egy pályázat keretén belül magyar történelmi és kulturális kincsek nyomába eredni Szlovéniában és Horvátországban. 

Az utazáson szinte az egész hetedik évfolyam részt vett Balázs Árpádné, Szőcs Norbert és Kepli-Meliorisz Andrea, pedagógusok vezetésével.

A pályázatot, ahogy az előző években is, a Magyar Állam írja ki, az állam teljes egészében állta a kirándulásunk költségét.

Utazásunk célja az volt, hogy felkeressük a történelmi emlékhelyeinket az Őrségben, a hetési tájegységen és a Muravidéken. Kulturális, történelmi és épített értékeinknek nyomába eredjünk Horvátországban. Muraköztől egészen az Adriáig követtük a magyarság történelmi és kulturális lábnyomait, megismerkedtünk a határon túli magyarokkal, azok sorsával az adott régióban és felfedeztük a Zrínyi, Rákóczi, Frangepán család gyökerének fészkeit a történelmi Délvidékünkön.

Képek: https://www.illyes-heviz.hu/galeriak/hatartalanul-2021

 

 

Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában Horvátországban

2019. május 27-30.

Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályos diákjai (45 fő, 5 kísérő pedagógussal) az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett Határtalanul! program keretében tanulmányi kiránduláson vettek részt.

Elnyert támogatás összege: 2 693 500 Ft

Képek: http://www.illyes-heviz.hu/node/1032

Beszámoló: http://www.illyes-heviz.hu/node/1015

A 7. évfolyamos tanulók Horvátország magyar történelmi és kulturális emlékhelyeit látogatták meg. Elsőként Kórógyra utaztak, a délszláv háború sújtotta kis magyar lakta településre, megtekintették a református templomot és a magyar iskolát. A Kopácsi Rét Nemzeti Parkban a vidék gazdag élővilágát, majd az Eszéki várat ismerhették meg. Zágráb belvárosában a Szent László által alapított Mária mennybemenetele székesegyházat, a Felsővárosban található Jellasics szobrot, majd a Szent Márk templomot csodálhatták meg. Az út során jártak Pulán az amfiteátrumban, az Aquariumban, Rovinj történelmi belvárosában, Fiume hangulatos mediterrán kikötőjében. A kirándulás utolsó napján az Erdődy és a Zrínyi család nyomait kutatták fel Varasdon, valamint Felsőzrínyifalván. Megrendítő élmény volt a gyerekek számára a vadkanbalesetben elhunyt Zrínyi Miklós költő, hadvezér halálának helyén álló emlékoszlop megkoszorúzása.

 

Királyok és fejedelmek útján Erdélyben

2017. október 9 – 13.

Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályos diákjai (39 fő, 4 kísérő pedagógussal) az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett Határtalanul! program keretében tanulmányi kiránduláson vettek részt.

Elnyert támogatás összege: 2 338 426 Ft

Képek: http://www.illyes-heviz.hu/node/836

 

 

Technikai és tudományos kincskeresés (Csallóköz és Selmecbánya)

2017. március 13 – 16.

Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályos diákjai (45 fő, 5 kísérő pedagógussal) az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett Határtalanul! program keretében tanulmányi kiránduláson vesznek részt.

Elnyert támogatás összege: 1 578 000 Ft

Képek:

Budapest Magyarság Háza: http://illyes-heviz.hu/node/725

Kirándulás

1 napja: http://www.illyes-heviz.hu/node/773

2. napja: http://www.illyes-heviz.hu/node/786

3. napja: http://www.illyes-heviz.hu/node/783

4. napja: http://www.illyes-heviz.hu/node/784

 

Kirándulás a Felvidéken

            Március 13-án reggel indultunk Hévízről egy négynapos osztálykirándulásra a Határtalanul pályázat keretei között Szlovákiába, azon belül a magyarok lakta Felvidékre.

            Néhány órányi utazás után elérkeztünk Győrbe, ahol felvettük az idegenvezetőnket, Istvánt. Amint átléptük a határt, rögtön mentünk is az első úticélunkhoz, Voltunk Oroszváron, Dévényben a várnál továbbá a Duna és a Morva folyó találkozásánál. Jókán megnéztünk egy cölöpmalmot is, Nekem legjobban a Pozsonyban tett városnézés és a vár tetszett. Este megérkeztünk a szállásunkra, Alsóbodokra. Megvacsoráztunk és beosztottuk a szobákat. Másnap a reggelit követően már úton is voltunk. A második nap nagyon fárasztó volt, hiszen sok helyszín után még tettünk egy hosszú vártúrát a Gímes várához. A szálláson minden este nagyon jó volt a hangulat. Harmadik nap ellátogattunk egy iskolába, ahol magyar diákok tanultak. Bemutattunk egy kiselőadást Hévízről és a mi iskolánkról, amit egy március 15-i műsorral viszonoztak. Megcsodáltuk Körmöcbányán a pénzverdét, és láthattuk hogyan gyártják az Euro-t. Zólyomban a vár megtekintése után kaptunk egy óra szabadidőt. Selmecbányán körbesétáltuk az óvárost és felkerestük a Szentháromság terét. Elmentünk az itteni szállásunkra, majd megvacsoráztunk a Monarchia étteremben. Utolsó nap megnéztük Szímőn Jedlik Ányos fizikus emlékházát és egy csillagvizsgálót. Révkomáromban elsétáltunk az Európa udvarhoz. Egy kis szabadidő után elbúcsúztunk Istvántól és elindultunk visszafelé. Este érkeztünk haza, tele élménnyel.

            Nagyon jó volt ez a kirándulás, összehozta az évfolyamot. Rengeteg érdekességet tudtunk meg a szlovákiai magyarságról. (Rezi Kriszta Klementina)

 

 

Csíksomlyói zarándoklat

2016. március 12 – 16.

Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályos diákjai (35 fő, 4 kísérő pedagógussal) az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett Határtalanul! program keretében tanulmányi kiránduláson vesznek részt, ahol Erdély hagyományait, vallási sokszínűségét ismerik meg.

Elnyert támogatás összege: 1 328 000 Ft

Képek:

az előkészítő szakaszról: http://www.illyes-heviz.hu/node/606?page=0%2C0

Budapest Magyarság Háza: http://www.illyes-heviz.hu/node/621

kirándulásról: http://illyes-heviz.hu/node/640

http://illyes-heviz.hu/node/643

Letöltés:

kirandulas1

kirandulas2

kirandulas - budapest

Pályázatok

Ökoiskola
Határtalanul
Bethlen Gábor Alap
NKA
 Okosan a pénzzel!
Erzsébet táborok